RODINNÁ KAMNÁŘSKÁ FIRMA

INSPIRUJTE SE

Pro stavbu krbu jsou důležité následujicí body.

Mít připravený projekt krbu – při plánování krbu je důležité zohlednit velikost místnosti, kterou bude krb vytápět a jeho umístění. Dále je důležité vědět, jak budete s krbem často topit a materiály, které se budou používat.

Vybrat vhodnou krbovou vložku – Aby krb správně fungoval, je potřeba správně vypočítat vhodný výkon krbové vložky. Dále je potřeba vybrat, zda-li chceme krb čelní, rohový, třístranný nebo např. průhledový a jaký typ otvírání krbových dvířek je pro nás pohodlnější, zda-li boční otevírání či výsuvný systém dveří.

Vhodný komín – Komín je nedílnou součástí krbu a aby krb správně fungoval, je zapotřebí vybrat vhodný průměr komínového systému.

Kouřovody – kouřovod je také důležitou součástí stavby krbu a aby správně fungoval, je důležité, aby měl správné rozměry, kvalitní materiály a byl správně nainstalován a připojen ke krbu. 

Stavba krbu není jednoduchá záležitost. Je to složitý proces a proto by měla být prováděna vždy odborníkem. Neváhejte napsat či zavolat, velice rádi Vám poradíme a postavíme krb dle vašich představ.

Výkon krbové vložky se volí podle kubatury vytápěných prostor, podle izolace domu, atd. Počítejte přibližně, že 1 kW výkonu vytopí cca 15m3.  Je důležité mít také na paměti, že příliš vysoký výkon krbové vložky může vést k přehřívání krbu a neefektivnímu spalování paliva a nedostatečný výkon krbu vede k nedostatečnému ohřevu místnosti. Proto je vždy důležité výběr krbu konzultovat s odborníkem, který poskytne správné doporučení krbu.

Krb a krbová kamna jsou dvě různá topidla, která se užívají k vytopení jedné či více místností. Zde jsou hlavní rozdíly:

Krbem se rozumí krbová vložka řešená pomocí různých designových obestaveb, jejíž tvar se v rámci technických možností vždy přizpůsobí představě zákazníka. Krbová vložka má různé formáty, tvary a velikosti. Obestavba krbu zase různé materiály a tím i způsoby použití. Krbová vložka s obestavbou může tedy tvořit krb konvekční (z izolačního materiálu), sálavý a nebo dokonce akumulační. Můžete si zvolit krb s čelním, rohovým nebo například třístranným prosklením a nebo třeba krbovou vložku průhledovou, která se například hodí pro rozdělení místností. Krbová kamna jsou volně stojící spotřebič, který se jednoduše napojí na předem připravený komín či svislý kouřovod. Krbová kamna jsou tedy rychlejší na instalaci, ale jejich design je zde již přesně dán.

Oba tyto spotřebiče také mohou být buď teplovzdušné a nebo teplovodní.

Výběr krbu či kamen je vždy dobré konzultovat s odbornou firmou – neváhejte nás tedy kontaktovat, rádi Vám s výběrem poradíme.


Ne, toto problém není. Krb v dřevostavbě se sice staví trochu jiným způsobem, než krb za kterým je zděný materiál. Na vše jsme ovšem samozřejmě připraveni a na vše máme vhodné materiály, pomocí kterých tepelnou izolaci provedeme kvalitně a bezpečně. 

Krby realizujeme z různých materiálů, které se volí dle požadavků zákazníka na to, jak by krb měl fungovat a topit. Do každého domu se hodí něco jiného – zatímco pro jednu místnost může být vhodný krb konvekční (tedy teplovzdušný), který se staví z izolačních materiálů, jinde bude sedět spíše krb sálavý nebo akumulační, který se staví z akumulačních materiálů.  Pro různé realizace se zákazníky také poté vybíráme různé povrchové úpravy a obklady. Rádi si s Vámi tedy projdeme konkrétní situaci a vhodné materiály přímo pro Vaší stavbu Vám navrhneme.

Komín ke krbu či kamnům samozřejmě potřebný vždy je. Většinou se staví v rámci hrubé stavby domu, ale řešitelná je samozřejmě i situace, kde je dům již hotový, ale komín v něm není. Komín je určitě možné dodělat i do již hotových domů. V takových případech se jedná nejčastěji o nerezové komíny a nebo svislé kouřovody s funkcí komínů, které se v těchto případech provádějí nejlépe.  Rádi pro Vás navrhneme krb nebo krbová kamna včetně celé spalinové cesty!

Při plánování je vždy důležité se zamyslet nad tím, jakým způsobem má krb předávat do místnosti tepelnou energii. Vytápění je u krbů možné pomocí konvekce (tedy ohříváním teplého vzduchu za použití ventilačních mřížek) a nebo pomocí sálání (tedy radiace tepelné energie po celém povrchu obestavby krbu). Konvekční krby se staví z izolačních materiálů, které propustí jen minimum tepla. Teplo z takového krbu Vám poté krb do místnosti bude předávat po zatopení velice rychle. Pokud ovšem je cílem spíše výkon rozdělit do delšího časového pásma (například v případech, kdy je teplo z krbu v místnosti při topení spíše nežádoucí), je vhodnější spíše krb sálavý nebo dokonce akumulační, kde trvá déle, než tepelná energie projde skrze akumulační materiál. Každý způsob má své výhody i nevýhody a do každého objektu je samozřejmě vhodné jiné řešení. Při konzultaci u nás s Vámi rádi vše probereme, abychom společně s Vámi dokázali vybrat ten nejvhodnější způsob vytápění.

Ne, název České Krby je spíše o naší práci, podle přísloví „zlaté české ručičky“ :-). Jinak dodáváme více než 5000 typů krbový vložek z celé Evropy.

Cena krbu se nejvíc odvíjí podle typu zvolené krbové vložky. Dále se cena odvíjí podle pracnosti, velikosti krbu a podle typu zvolených materiálů.

Kde se nacházíme?

České  krby, s.r.o. Vyšehradská 416/11 Praha 2, 128 00 IČ: 27156010 DIČ: CZ27156010

© 2023 České krby s.r.o.